Seminář nástavkového včelaření

VII. Jarní seminář nástavkového včelaření – online z Nepomuku – 27. 3. 2021

Program:

1. Přemetení včelstva na mezistěny (9:00 – 11:00) – lektor Mgr. Marian Solčanský

Přemetení včelstva na mezistěny je velmi diskutovanou včelařskou metodou, která má mnoho obměn, příznivců, ale i odpůrců. Prezentace uvede malou rekapitulaci faktů, které o metodě známe, a objektivně vyčíslí všechny její klady i zápory doplněné o vlastní zkušenosti autora přednášky.

2. GURUNGOVÉ – Za lovci medu pod Anapurnou (11:00 – 12:00) – lektor Mgr. Ladislav Židoň

Ve spojení s Nepálem si každý automaticky vybaví hory, Himálaje, Everest. Pro včelaře však tato země nabízí také nevšední zážitky s horskými lovci medu, včelou skalní (Apis laboriosa) – největším druhem včely na zemi, a halucinogenním medem z rododendronů. Tuto včelařskou expedici uskutečnili v roce 2019 ve tříčlenném složení: manželé Petra a Ladislav Židoňovi a Matt z Toronta.

 3. Boj s roztoči začínáme prohrávat A co dál? (13:00 – 15:00) – lektor MVDr. Zdeněk Klíma

Jsme svědky hromadných a plošných úhynů včelstev s častější frekvencí. Nastává čas přehodnotit náš přístup k výběru a šlechtění včelstev? Vede tudy cesta k udržitelnému včelařství? Mnoho těchto otázek se pokusí objasnit včelař a předseda Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum, bývalý předseda PSNV-CZ, v současnosti praktický veterinář na malém městě, žijící na samotě v Bílých Karpatech.

4. Objev nové struktury na včelím žihadle (15:00 – 16:00)

lektoři Prof. RNDr. Dalibor Kodrík, CSc.; Doc. RNDr. František Weyda, CSc.

Anatomie a morfologie včely medonosné je dobře známá a je popsána v řadě vědeckých publikací i v knihách zabývajících se stavbou hmyzího nebo přímo včelího těla. Přesto se vědeckým pracovníkům Entomologického ústavu Biologického centra AVČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích podařilo na včelím žihadle objevit dosud nepopsané kutikulární struktury, které by mohly hrát důležitou roli ve zvýšení účinnosti včelího bodnutí.