Včelstvo

Včela

Taxonomie

Kmen: Členovci
Třída: Hmyz
Řád: Blanokřídlí
Čeleď: Včelovití
Rod: Včela
Druh: Včela medonosná
(Apis mellifera)

Včelí kasty

kasty

matka dělnice trubec

Včelí společenství

se skládá z jedné matky (může žít až několik let), přechodně několika set trubců, několik tisíců dělnic různého stáří a včelí díla, plodu a zásob osamělá včela, matka nebo trubec nemají naději na přežití – žijí ve společenství. Činnost včel je sladěna, všichni jedinci jsou vzájemně harmonicky spojeni.

Matka

matkaje nejcennějším členem každého včelstva. Ve včelstvu je zpravidla jedna plně oplozená samička, která klade denně až 2000 vajíček. Měří 20 až 25 mm, váží 180 až 260 mg. Nemá vyvinuty žádné pracovní orgány a je v trvalé péči doprovodu 8 až 16 mladušek, které krmí matku každých 10 až 15 minut. Páří se jednou za život za letu s několika trubci na snubním proletu (8 -15 trubců).

Dělnice

delnicejsou nejpočetnější a jejich počet rozhoduje o celkovém stavu včelstva. Jsou to nedokonalé samičky vlivem výživy, vzniklé z oplozených vajíček. Nemají semenný váček a jejich pochva není uzpůsobena k páření, proto mohou klást pouze neoplozená vajíčka v osiřelém včelstvu. Měří 12 – 14 mm a váží 100 mg.
V sezóně je v jednou úlu až 60000 jedinců.

Trubci

trubecjsou včelí samci (500 – 3000), nemají otce, protože se rodí se z neoplozených vajíček. Z počátku, max. 5 dní, je včely krmí, potom se živí medem, nakonec je včely odstaví od potravy a vyženou z úlu. Žijí tedy pouze v době rozvoje včelstva v letních měsících, někdy signalizují nepřítomnost matky, jsou nejaktivnějšími šiřiteli varroázy. Měří 15-17 mm a váží 250 mg.